Kviečiame mokytojus, karjeros specialistus į metodinės priemonės mokymus “Grįžtamojo ryšio žaidimas – metodinė priemonė ugdymo karjerai veikloje”.
 

Ar žinojai?

 


ĮDOMIAUSIŲ, REČIAUSIŲ IR KEISČIAUSIŲ DARBŲ TOP 15

 

Pasaulyje egzistuoja pačių įvairiausių profesijų: nuo beprotiškų iki „kietų“, nuo labai rimtų iki juokingų darbų. Kai kurie žmonės nutaria nesirinkti populiarių profesijų ir imasi tokių rečiau sutinkamų darbų, kaip sveikinimų atvirukų kūrimas, juvelyrinių dirbinių dizainas ar darbas kruiziniame laive. Įdomu? Skaityk toliau ir turėsi progą sužinoti apie pačias keisčiausias, bet kartu labai įdomias profesijas.

 

 1. Ajurvedos gydytojas (en. Ayurveda Healer). Ajurveda yra tūkstančio metų senumo viena iš indų medicinos rūšių. Ajurvedos gydytojo tikslas – pasitelkiant augalinės kilmės preparatus subalansuoti paciento fizinę ir psichinę sistemą.

 2. Dviratininkas kurjeris (en. Bike Courier). Dviratininkas kurjeris arba dviratininkas pasiuntinukas siūlo labai naudingą paslaugą, kuri yra ypač populiari miestuose. Dviratis leidžia išvengti stovėjimo transporto kamščiuose ir kurjeris užsakytą maistą ar pašto siuntinį pristato daug greičiau.

 3. Kūno dailininkas (en. Body Painter). Kūno dailininkas dažnai dirba mugėse, festivaliuose, meno ir mados renginiuose. Ši profesija turi skirtingų specializacijų! Vieni dailininkai piešia ant veido, kas yra labai populiaru vaikų šventėse. Kiti kūno dailininkai dirba muzikos industrijoje – piešdami ant kūno jie kuria atlikėjų įvaizdį. Dauguma kūno dailininkų dirba kaip laisvai samdomi darbuotojai (en. freelancers).

 4. Spalvų ekspertas (en. Color Expert). Spalvų ekspertų organizacijos „Colorcom“ teigimu, šios profesijos atstovai turi išmanyti spalvų psichologiją, naujausias tendencijas ir madas, demografinę statistiką ir skirtingas spalvų kūrimo technologijas tam, kad galėtų patenkinti pačius įvairiausius klientų pageidavimus – nuo vaiko kambario sienų spalvos iki verslo korporacijos logotipo dizaino.

 5. Feng Shui konsultantas (en. Feng Shui Consultant). Feng Shui yra senovinė Kinų meno ir mokslo sritis, kurios pagrindas yra Taoist principų taikymas. Feng Shui specialistai daug dėmesio skiria tekančiai energijai „Chi“, kuri, pasak jų, padeda užtikrinti sveikatą, gerovę ir laimę. Feng Shui gali būti pasitelkiamas planuojant įvairias erdves: namus, biurą, sodą, parduotuvę ir t.t. Atsižvelgdamas į daugelį detalių Feng Shui konsultantas įvertina spalvas, apšvietimą, daiktų ir baldų išdėstymą patalpoje.

 6. Netikras Facebook vartotojas (en. Fake Facebooker). Šios profesijos atstovas turi puikiai išmanyti socialinių tinklų veikimo principus. Jo darbo tikslas yra kurti ir valdyti netikras Facebook vartotojų paskyras. Tokios paskyros dažnai naudojamos reklamos sklaidai siekiant didinti įmonių pardavimus.  

 7. Kvapų kūrėjas (en. Flavorist). Kvapų kūrėjas kuria dirbtinius ir natūralius kvapus. Kvapų kūrėjas dažnai yra baigęs chemijos arba biochemijos srities studijas, dirba parfumerijos kompanijose.

 8. Aromatų chemikas (en. Fragrance Chemist). Aromatų chemikas – tai mokslininkas, kurio specializacija – kvapų molekulės. Aromatų chemiko darbas – išrasti ir testuoti kvepalus, muilų kvapus, kūno losjonų ir tualetinio vandens aromatus. Šie specialistai turi turėti tvirtus chemijos ir biochemijos žinių pagrindus ir šių sričių išsilavinimą.

 9. Hipoterapeutas (en. Hippotherapist). Kadangi lotyniškai „hippo“ reiškia „arklys“,tai ir hipoterapijos metu būtinai dalyvauja arkliai. Kadangi arklio judėjimas pagal dubens fiziologiją yra labai panašus į žmogaus, jodinėjimas žirgais gali būti labai naudingas pacientams, turintiems tiek fizinę, tiek psichinę negalią. Šio gydymo rūšis yra populiari gydant vaikus su autizmo spektro sutrikimu, išsėtine skleroze, Dauno sindromu ir kitomis ligomis.

 10. Sodininkystės terapeutas (en. Horticultural Therapist). Sodininkystės terapija tai terapija, kurios metu gydoma pasitelkiant augalų sodinimo ir priežiūros procesus. Sodininkystės terapeutai dirba su pacientais, turinčiais fizinę ir / arba psichinę negalią. Sodininkystės terapija gali būti naudojama reabilitacijos klinikose, kalėjimuose, mokyklose, ligoninėse.

 11. Nagų lakų pavadinimų kūrėjas (en. Nail Polish Namer). Turbūt kiekvienas, lakuojantis nagus bent kartą gyvenime yra atkreipęs dėmesį į pavadinimus, užrašytus ant nagų lako buteliukų. Kartais pavadinimai būna labai įdomūs ir unikaluso kartais tiesiog juokingi. Nagų lakų pavadinimų kūrėjai dirba dekoratyvinę nagų kosmetiką gaminančių įmonių rinkodaros skyriuose, tačiau ne visos tokios įmonės turi galimybę nusisamdyti profesionalius ir kūrybiškus nagų lakų pavadinimų kūrėjus.

 12. Internetinis recenzentas (en. Online Reviewer). Internetinis recenzentas dažnai dirba namuose, pagrindiniai jo darbo įrankiai yra kompiuteris ir internetas. Internetinių recenzentų, dirbančių tokiose įmonėse kaip„TripAdvisor“ arba „Yelp“, dėka galime sužinoti apie mus dominančio restorano ir viešbučio paslaugų ar produkto kokybę.

 13. Flirtavimo instruktorius (en. Pick-up Artist Instructor). Flirtavimo mokymais domisi žmonės, kuriems sudėtinga prieiti prie patinkančio asmens, jį ar ją užkalbinti. Organizuojami specialūs mokymai, kuriuose instruktoriai moko, kaip reikėtų flirtuoti, užkalbinti ir kviesti į pasimatymą patikusią merginą ar vaikiną. Tokia paslauga gali kainuoti net 3000 dolerių ir yra paklausi visame pasaulyje.

 14. Profesionalus etiškas programišius (en. Professional Ethical Hacker). Kai išgirstame žodį„programišius“, tuoj pat įsivaizduojame jaunuolį, kuris sėdi prie kompiuterio tamsiame kambaryje. Tačiau yra profesionalių įsilaužėlių, kurie „bando nulaužti“įmonės programinę įrangą, kad įsitikintų, jog ji yra saugi. Etiški programišiai yra mokami įsilaužti į įmonės tinklą tam, kad vėliau duotų rekomendacijas, kaip apsisaugoti nuo tikrųjų, pikto siekiančių programišių.

 15. Veterinarijos akupunktūrininkas (en. Veterinary Acupuncturist). Akupunktūra yra tradicinės kinų medicinos dalis, kurioje naudojamos adatos, stimuliuojančios skirtingų kūno dalių veiklą. Adatų dūriais gali būti gydomas chroniškas skausmas, alergija, vaisingumo ir kitos sveikatos problemos. Įdomu tai, kad akupunktūra taip pat gali būti naudojama gyvūnų ligų gydymui. Veterinarijos akupunktūra dažniausiai taikoma šunims, katėms, karvėms ir arkliams, bet taip pat gali būti taikoma ir mažesniems gyvūnams, tokiems kaip paukščiai, šeškai ir triušiai.


 

Parengta pagal https://www.thebalancecareers.com/top-weird-and-interesting-jobs-2060110Kai profesija – viena tarp vyrų


Svajonei tapti realybe prireikė dvylikos metų. Šiandien Lina Lelevičiūtė – vienintelė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesė-gelbėtoja moteris ir viena iš vos keleto dirbančių moterų ugniagesių Lietuvoje.Nepaprastai atkakliai siekusi savo tikslo Lina Lelevičiūtė, šiandien gali didžiuotis savo pasiekimu – ji yra ugnegesė-gelbėtoja. Po netrumpos darbo patirties (dispečere ir inspektore) gaisrinės pagalbos tarnyboje ji ryžosi imtis gaisrininkės gelbėtojos profesijos. Moteriai apsispręsti ir tikslo siekti padėjo noras savo rankomis padėti žmonėms, gelbėti jų gyvybes.

Lina Lelevičiūtė neslepia, kad darbas reikalauja didelių fizinių ir psichologinių jėgų, tačiau jai patinka jos darbas. Gelbėtoja šias pareigas užima jau metus ir bendradarbiai vyrai vertina ją, kaip savo darbą labai gerai išmanančią specialistę. Moteris pasitiki savimi ir vertina savo užsispyrimą, kad ji gali šias pareigas eiti lygiai kaip ir kolegos vyrai, be kokių nuolaidžiavimų ar palengvinimų.

Gaisrininkė gelbėtoja teigia, kad per metus atliktų gelbėjimų, teko susidurti su įvairiais sunkumais, tačiau įdėtos pastangos atsiperka su kaupu. Tad viskas yra įmanoma, jei tik žmogus labai nori – tai jo svajonė gali tapti realybe.


Nuotraukos Vilmanto Raupelio

Parengta pagal Dianos Krapavickaitės straipsnį „Kai profesija – viena tarp vyrų“, 2018 m. balandžio 5 d. . Naujienų portalas Diena.lt. Pilnas straipsnis internete [žiūrėta 2018 m. balandžio 26 d. http://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/profesija-viena-tarp-vyru-857445


Kas buvo pirmosios astronautės, skridusios į kosmosą?

 

Pirmasis astronautas pakilęs į kosmosą buvo rusų astronautas Jurijus Gagarinas (1934-1968), o praėjus beveik dvejiems metams (t.y. 1963 m.) Sovietų Sąjunga pasaulį nustebino dar kartą! Šį kartą į kosmosą kilo moteris – Valentina Tereškova (gim. 1937 m.) (1 pav.). Tai buvo labai didelis pasiekimas moterų profesiniame pasaulyje ir lygių teisių klausimu, nes kai kuriose pasaulio valstybėse moteris tais laikais neturėjo balsavimo teisės rinkimuose.

Nėra aišku, kodėl Sovietų Sąjunga pasirinko būtent šią moterį skrydžiui į kosmosą, juk 26-erių metų Valentina Tereškova, tuo metu dirbo tekstilės fabrike ir turėjo tik šiek tiek praktikos šuoliams parašiutu. Nepaisant to, Tereškovos pakilimas į kosmosą leido mokslininkams sužinoti, kaip būvimas kosmose veikia moters kūną, be to, tai galėjo būti įkvėpimu kitoms merginoms siekti astronautės profesijos.

Dar po 20-ties metų Sovietų Sąjunga, išleido į kosmosą dar vieną moterį! Tai buvo Svetlana Savickaja (gim. 1943 m.) (2 pav.), pripažinta nepaprastai gera ne tik pilotė ir šuolių parašiutu ekspertė, bet ir šių sričių pasaulio čempionė ir rekordų savininkė. Moteris turėjo labai didelę aistrą skrydžiams, tad neliko nepastebėta ir po dviejų metų jau kilo į kosmosą, kur praleido net savaitę. Svetlana neginčijamai prisidėjo prie tyrimų, kurių dėka buvo analizuojamas žmogaus kūno prisitaikymas prie mikro gravitacijos sąlygų. Po dviejų metų astronautė Svetlana pakilo į kosmosą dar kartą ir taip tapo pirmąja moterimi pasaulyje pabuvojusia kosmose du kartus! Be to, antrojo skrydžio metu ji gavo progą pabuvoti atvirame kosmose!

Jungtinėse Amerikos valstijose reikalavimai astronautams buvo labai griežti – jais galėjo tapti tik didelę patirtį turintis reaktyvinių lėktuvų pilotai, tad taip buvo užkirstas kelias moterims būti astronautėms. Tačiau kadangi tuo metu vyko labai intensyvios mokslo pasiekimų varžybos tarp SSRS ir JAV, o SSRS kosmoso tyrinėjimuose buvo daugiau pažengusi, JAV nutarė sušvelninti reikalavimus astronautams, tokiu būtų į kosmosą galėjo kilti ne tik patyrę pilotai, bet ir mokslininkai. Tame tarpe ir moterys.

Tad trečioji į kosmosą pakilusi moteris buvo JAV astronautė Sally Ride (1951-2012) (3 pav.). Dar mokyklos suole mergina labai susidomėjo fizikos mokslais, tačiau tais laikais ji sulaukė nemažai kritikos, neva fizikos mokslai yra ne mergaitėms. Tokios kalbos Sally įkvėpė tik dar labiau domėtis mėgiama sritimi ir štai po mokyklos ji sėkmingai baigė garsųjį Stenfordo universitetą ir įgijo fizikos mokslų daktarės laipsnį. Sally niekada nesvajojo pakilti į kosmosą, nes galvojo, kad moterims, tai niekada nebus leista. Nepaisant to, ji vieną dieną aptiko laikraštyje NASA skelbimą, kuris kvietė į astronautų atranką. Sally atranką sėkmingai praėjo ir po metus trukusių mokymų ji jau sėkmingai dirbo NASA būstinėje. Ji dalyvavo įvairiuose moksliniuose tyrimuose ir bandymuose, ėjo labai svarbias Kosminės kapsulės komunikatorės pareigas, kurios leido astronautams, esantiems kosmose tiesiogiai susisiekti su Žeme. 1983 metais Sally buvo atrinkta į kosminę įgulą, kuri turėjo skristi tyrinėti kosmosą. Taip ji tapo pirmoji amerikiete moterimi išskridusią į kosmosą.

Nepaisant to, kad kosmosas dažnai buvo siejamas su politika, Sally Ride, Svetlana Savickaja ir Valentina Tereškova, drąsios ir protingos moterys įrodė, kad moterims nėra neįmanomų darbų ir taip labai stipriai prisidėjo prie pasaulio pažinimo ir įkvėpė ne vieną moterį pasirinkti astronautės profesiją!

1 pav. Astronautė Valentina Tereškova

2 pav. Astronautė Svetlana Savickaja

3 pav. Astronautė Sally Ride

 

Parengta remiantis:

https://www.15min.lt/video/moterys-moksle-kas-buvo-pirmosios-astronautes-skridusios-i-kosmosa-124828

Daugiau sužinosi čia:

http://astronautika.lt/