2017 m. gegužės 23 d. vyks kvalifikacijos tobulinimo seminaras„Tarptautinio mobilumo galimybės karjeros specialistams ir jų tikslinėms grupėms“. Kviečiame dalyvauti.
 

Tai įdomu

 

NAUJOS PROFESIJOS


Pakavimo ir spaudos inžinerijos specialistas


Pakuočių paklausa vis didėja , tačiau norint jas gaminti reikia išmanyti daugybe dalykų, tokių kaip tinkamas pakuočių medžiagos parinkimas, patrauklumas vartotojui, saugi logistika ir pateikimas prekybai, spaudos procesų išmanymas ir t.t.

KTU pristatė naują unikalią studijų programą „ Pakavimo ir spaudos inžinerija “ . Pagal ją bus rengiami pakavimo ir spaudos inžinerijos specialistai, kurie įgis pakuočių ir spaudos procesų organizavimo ir valdymo žinių, gebės kuri naudojant naujausias pakuočių ir grafinių medijų technologijas, naudoti ir valdyti technologinius procesus bei įrangą, spręsti  inžinerijos studijų krypties problemas, parinkti technologinę įrangą, taip pat užtikrinti jos eksploataciją.

Pakavimo ir spaudos inžinerijos specialistas turi išmanyti visą pakuotės gyvavimo ciklą, nuo pakuotės medžiagų parinkimo iki atlikų sutvarkymo.

Informacijos šaltiniai:

https://stojantiesiems.ktu.edu/programme/b-pakavimo-ir-spaudos-inzinerija/#dalykai

http://ktu.edu/lt/naujiena/ktu-siuloma-unikali-studiju-programa-atvers-placias-karjeros-perspektyvas

http://pto.lt/svietimas/pakuociu-rusys/
SEO specialistas


SEO (Search Engine Optimization) – optimizavimas paieškos sistemoms. SEO specialistai padeda įmonės puslapiui ar elektroninei parduotuvei pasiekti geresnių rezultatų  paieškos sistemose (Google, Bing, Yahoo, Yandex ir kt.), tiksliau tariant, padidinti pardavimus bei prekės ženklo žinomumą.

SEO specialistas atlieka veiksmus svetainės viduje ir internete, siekiant padidinti tos svetainės raktinių žodžių kiekius bei pozicijas paieškos sistemose. Taip pat atlieka raktinių žodžių tyrimą, tikrina svetainės pritaikymą paieškos sistemoms. Dar viena SEO specialisto funkcija yra tekstų optimizavimas paieškos sistemoms – teksto rašymas ar korekcijos siekant padaryti jį suprantamesniu lankytojui ir  paieškos sistemai.

SEO specialistai gali dirbti įvairaus profilio įmonėse. Įgiję darbo patirties ir papildomų kompetencijų SEO specialistai gali vadovauti šios srities specialistų veiklai, arba įsteigti individualią paslaugų verslo įmonę, vesti mokymus.

Informacijos šaltiniai:

http://www.seoakademija.lt/products/seo-specialisto-atlyginimas/

https://www.vipartneriai.lt/seo-paslaugos/ka-gali-ir-ko-negali-seo-specialistai/

http://www.kasyraseo.info/

http://www.9b.lt/seo-paslaugos/

 


 


Arboristas


Arboristas
 (lot. arbor – medis)  - arboristikos specialistas – sumedėjusių augalų priežiūros praktikas, siekiantis įvairiomis priemonėmis išsaugoti sveikus augalus ir jų aplinką.  Arboristikos tikslas yra sudaryti augalo ilgo, sveiko ir saugaus gyvenimo sąlygas. Tačiau paprastai arboristui tenka globoti augalą, kuris jau turi „šlovingąją randuotąją“ praeitį, o ją atitaisyti dažniausiai reikia daug laiko ir ne vienerių metų, pastangų ir t.t. Tinkama priežiūra galima ištaisyti praeities priežiūros klaidas ir prailginti augalo gyvavimo laiką.

Arboristas yra aukštos kvalifikacijos specialistas, siūlantis augalo priežiūros sprendimus, grindžiamus teorinėmis ir praktinėmis arboristinėmis žiniomis, atsižvelgiant į gamtos (aplinkos) apsaugos įstatymus ir kitus norminius reglamentuojančius dokumentus, darančius įtaką žmogaus saugumui. Sąlyginai arboristiką galima suskirstyti į „žemutinę“ ir „aukštuminę“, į „primityviąją - mėgėjiškąją“ ir „profesionaliąją“. Kai kuriuos arboristinius metodus ir būdus naudoja kiekvienas mūsų sodininkas, taikydamas elementariąją įprastinę medelių priežiūrą ir globą. Tačiau susistemintą teorinių ir praktinių žinių discipliną, principus, metodikas, technologijas ir rekomendacijas gali pasiūlyti tik arboristika.

Arboristika – tai nevien paminklinių ar senolių medžių priežiūra. Arboristika prasiseda nuo „kąstuvo“, nuo sėklų brandinimo ir daiginimo. Teisingai „pradeti“ nuo sėklos (arba vegetatyviniu būdu padauginti) sodinuką arboristui reiškia „sėkmingą“ augalo gyvenimą. Todėl labai svarbi arboristikoje yra medžio sodinimo ir vėliau sekančios priežiūros reikšmė. Didelis dėmėsys skiriamas augalo aplinkai, augalo pamatų pamatui – jo didenybei „dirvožemiui“, jo kokybei.   

Arboristas, įtakodamas medžio habitą, dalyvauja kraštovaizdžio formavimo procese. Projektuojamų, esamų, restauruojamų želdynų  augalų dabartis ir ateitis priklauso nuo teisingai pasirinktos arboristinės strategijos ir taktikos.

Arboristas aukštalipys tuo pačiu metu yra ir medžio ekosistemos tyrinėtojas. Sunku net įsivaizduoti, kokia organizmų karalystė klesti ten - medžio viršūnėjė. Milžinų augalų, tokių kaip,  pavyzdžiui, apskritalapio eukalipto (Eucalyptus globulus Labill.) ar visžalės sekvojos (Sequoia sempervirens (D. Don) Endl.) lajos terminale (apie 100m aukštyje) aptiktos visiškai naujos, niekada nenustatytos ir neaprašytos žemės paviršiuje rūšys. Taip arboristas praplečia biologijos disciplinų pažinimą. 

Informacijos šaltiniai:

http://arboristai.lt/rengini-kalendorius/963-organizuojami-arborist-mokymo-kursai73

http://www.alenis.lt/index.php?id=459

http://www.ergliarods.lv/
 

Interaktyvios kartografijos specialistas

 

Globalizacijos procesai  ir sparčios technologinės permainos keičia darbo rinką, greitai keičiasi ir pats profesijų žemėlapis. Pasaulyje vykstantys profesijų kaitos procesai neaplenkia ir Lietuvos.

Studijų kokybės vertinimo centras patvirtino dar vieną naują studijų programą, kurios pavadinimas – Interaktyvioji kartografija. Interaktyvioji kartografija – tai ne tik žemėlapių ir atlasų sudarymas bei parengimas spaudai, bet ir geostatistikos analizė, modeliavimas, trimatės erdvės vizualizavimas, interaktyvių žemėlapių paslaugų, vizualizacijos produktų internete kūrimas ir nuolatinis palaikymas.

Šiomis dienomis įvairias fizines ir socialines aplinkas galime stebėti realaus laiko žemėlapiuose kompiuteriu ar mobiliaisiais įrenginiais. Paprasčiausias su kasdiena susijęs pavyzdys – orų žemėlapiai: matome temperatūrą, vėjo greitį, debesuotumą bei kitus faktorius. Aktualūs ir transporto žemėlapiai – dažnas miestietis stebi informaciją apie spūstis, kur juda viešasis transportas. Taigi neabejotina, kad kūrybiškų, išmanačių verslo organizavimą bei gebančių sudaryti įvairius kartografinius ir reprezentacinius kūrinius specialistų poreikis ateityje tik augs.

Parengta remiantishttp://www.kaunokolegija.lt/nauja-studiju-programa-interaktyvoji-kartografija/

 

Gyvensenos medicinos specialistas

Gyvensenos medicina – tai nauja įrodymais pagrįstos medicinos šaka, kurioje gyvensenos keitimas (mityba, fizinis aktyvumas, streso valdymas, socialinė parama, aplinkos kontrolė) naudojamas siekiant išvengti, gydyti ir išgydyti lėtines ligas, veikiant jų priežastis. Gyvensenos medicinos intervencijos apima sveikatos rizikos vertinimą, konsultavimą elgsenos keitimo klausimais ir klinikinį gyvensenos modifikacijų taikymą, kartu su kitais šiuolaikiniais gydymo būdais.

Gyvensenos medicinos specialistai – tai tarsi jungtis tarp asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros sričių, gebantys valdyti ligas, koreguodami gyvenseną. Šiuo metu Lietuvoje gyvensenos medicinos specialistų rengimas vykdomas dviem pakopomis:

Lietuvos sporto universitete (LSU) biomedicinos krypties sporto pirmosios pakopos bakalauro studijų programa „Fizinis aktyvumas ir sveika gyvensena” anglų kalba (nuo 2014 metų).

Lietuvos sveikatos mokslų universitete visuomenės sveikatos krypties antrosios pakopos(magistro kvalifikacinis laipsnis) studijų programa „Gyvensenos medicina” (nuo 2016 metų).

Gyvensenos medicinos studijų programa – ne tik nauja, perspektyvi mokslo ir praktinės veiklos sritis, bet ir galimybė tęsti mokslinę veiklą studijuojant doktorantūroje. Planuojama, kad nuo 2018 metų studijas bus galima tęsti LSMU doktorantūroje. Lietuvos švietimo sistemoje  gyvensenos medicina priskiriama visuomenės sveikatos studijų krypčiai.

 

Detalius studijų programų aprašymus galite rasti: 

 

Baigę studijas gyvensenos medicinos specialistai galės dirbti viešajame ir privačiame sektoriuje asmeniniu konsultantu gyvensenos medicinos ir gyvenimo būdo keitimo srityje, fizinio aktyvumo treneriu sporto ir sveikatingumo klubuose visuomenės sveikatos biuruose, sanatorijose, SPA centruose, kurti ir įgyvendinti švietimo ugdymo programas sveikos gyvensenos srityje; kurti savo konsultacinį verslą.

Įgyvendinant vyriausybės 2017–2020 m. programos nuostatas bus siekiama, kad ateityje LSMU parengti gyvensenos medicinos specialistai  galėtų dirbti šeimos gydytojų komandose  ir aktyviai prisidės prie Lietuvos gyventojų sveikatos gerinimo.


Informacijos šaltiniai:

http://www.sveikata.org/gyvensenos-medicinos-studiju-programos-lietuvoje/

http://www.lsmuni.lt/lt/naujienos/naujienos/gyvensenos-medicina--raktas-i-letiniu-neinfekciniu-ligu-valdyma.html

http://www.lsmuni.lt/lt/naujienos/naujienos/gyvensenos-medicina--naujas-poziuris-i-letiniu-neinfekciniu-ligu-valdyma.html


Iliustracijos šaltinis: http://www.medpagetoday.com/Blogs/LifestyleMedicine/50735
PROFESIJOS, KURIŲ JAU NĖRA

 

Kas buvo ir yra svarbiausia renkantis profesiją? Garsus austrų poetas Rainer Maria Rilkė laiške jaunajam rašytojui-poetui rašė: „Jūs dairotės išorėn, o dabar to Jums visų pirmiausia nevalia daryti. Niekas negali Jums patarti ir padėti, niekas. Yra tiktai vienas būdas. Eikite į save. Ištirkite priežastį, verčiančią Jus rašyti; ištirkite, ar ji, suleidusi savo šaknis giliausioje Jūsų širdies vietoje, prisipažinkite pats sau, ar mirtumėte, jeigu Jums būtų neleidžiama rašyti. Tatai visų pirmiausia: paklauskite pats save tyliausią savo nakties valandą – ar privalau rašyti? Kaskitės į save, iki rasite gilų atsakymą. Ir jeigu jis būtų teigiamas, jeigu galėtumėte atsiliepti į šitą rimtą klausimą tvirtu ir paprastu ‘Privalau’, tai kurkite savo gyvenimą vadovaudamiesi šia būtinybe” (R. M. Rilkė, 1903[1]).

Neabejotinai šie patarimai aktualūs išlieka ir šiandien, tačiau vistik įdomu pažvelgti į tai, ką žmonės dirbdavo anksčiau, kokių jiems gebėjimų reikėdavo ir kokios profesijos egzistavo dar praeitame šimtmetyje ar net anksčiau (XVIII-XX a.). Todėl, pasitelkdami istoriniais šaltiniais, pristatysime 20 buvusių profesijų Lietuvoje ir kitose šalyse, kurios šiandien mums gali pasirodyti kiek keistos, paslaptingos, ganėtinai įdomios ar net kai kuriais atvejais – juokingos. Taigi:


[1] Pagal: http://www.nemokamosknygos.lt/uploads/files/Rainenris Marija Rilke- Laiskai jaunajam rasytojui.pdf
 


 

Ledo kirtėjai

 

Dėka animacinio filmuko „Ledo šalis“ (angl. Frozen) vaikams ir suaugusiems buvo priminta egzistavusi ledo kirtėjų profesija, kuri buvo ypatingai svarbi, nes anuo metu, neturint šaldytuvų, ledas buvo vienintelė išeitis kuo ilgiau išlaikant nesugendantį maistą. Ledo kirtikai žiemos metu eidavo ant ežerų ar užšalusių upių su specialiais ilgais pjūklais ir išpjaudavo didelius gabalus ledo, kuriuos vėliau talpindavo rūsiuose ar kitose vėsiose vietose. Ši profesija buvo itin pavojinga, nes ledo kirtėjai rizikuodavo įkristi į ledinį vandenį (1 ir 2 pav.).
 
 

1 ir 2 pav. Ledo kirtėjai savo darbo vietoje ant vandens telkinių.

Šaltinis: http://www.sfgate.com

 Garso lokatoriai-akustikai

 

Dar prieš atsirandant moderniems sekimo aparatams karybos srityje, buvo naudojami tokie prietaisai, kurių dėka specialistas įdėmiai klausydamas galėdavo išgirsti bei nustatyti artėjančių lėktuvų padėtį (3 ir 4 pav.).
 

3 ir 4 pav. Garso lokatoriai-akustikai klausydamiesi stengdavosi nustatyti artėjančių lėktuvų padėtį.

Šaltinis: http://www.sfgate.comŽmogus-žadintuvas

 

Kaip žmonės keldavosi rytais prieš atsirandant išmaniųjų telefonų žadintuvams? O gi juos budindavo specialiai šį darbą atlikdavę „žmonės-žadintuvai“, belsdavęsi rytais į langus arba duris su specialia lazdele, ant kurios smailagalio būdavo pritvirtintas akmenukas (5 pav.).5 pav. „Žmogus-žadintuvas“ anksti rytais budindavo žmones Rytų Londone.

 

Šaltinis: http://www.sfgate.comKėglių sustatytojas

 

Dar iki praėjusio šimtmečio vidurio boulingo žaidimo klubuose buvo samdomi žmonės, o neretai ir vaikai, kad sustatytų žaidėjų numuštus kėglius (6 ir 7 pav.).

 

 

6 pav. Vaikai laukia žaidimo pabaigos, kad galėtų sustatyti kėglius.

 

 

7 pav. 1957 m. kėglių sustatytojai prieš atsirandant automatizuotoms technologijoms.

 

Šaltinis: http://www.sfgate.com  

 


 

Žiurkių gaudytojai

 

Praeito šimtmečio pradžioje egzistavo profesija, kurios, matyt, šiandien niekas nesirinktų – žiurkų gaudytojai. Šie žmonės Europos šalyse buvo samdomi tam, kad būtų kontroliuojamas žiurkių paplitimas. Profesija pavojinga, nes specialistai galėdavo bet kuriuo metu nukentėti nuo graužikų įkandimų ar net užsikrėsti įvairiomis ligomis, tačiau jie saugojo kitus gyventojus nuo šių galimų pavojų (8 ir 9 pav.). 
 

8 ir 9 pav. Po sėkmingų žiurkių gaudynių. Žibintininkas

 

Galima sakyti, kad šiandienos gyvenimas tapo kiek mažiau romantiškas, ypač kai nustojo veikti žibintininko profesija (10 ir 11 pav.). 10 ir 11 pav. Seniausias Londono žibintininkas gesindavo gatvėse šviestuvus dar iki 1950 m.

Šaltinis: http://www.sfgate.comMiško (sielių) plukdytojai
 

 

Tai pats pigiausias ir kartais vienintelis įmanomas medienos gabenimo iš kirtaviečių į apdirbimo vietas būdas. Daugelyje miškingų vietų nėra kelių ir geležinkelių, atstumai dideli, todėl patogiausia paleisti medieną plaukti pasroviui vandeningomis upėmis (12 pav.). Žinoma, šiais laikais dažniausiai mediena gabenama patikimesniais būdais: geležinkeliais, miškovežiais arba krovininiais laivais.

12 pav. Miško (sielių) plukdytojai savo darbo vietoje.

 

Šaltinis: http://www.sfgate.comTelefono operatoriu

 

Dar prieš atsirandant skaitmeninėms technologijoms, leidžiančioms susieti telefoninį ryšį tarp miestų ar tarp skirtingų šalių, buvo ypatinga profesija – telefono operatorius, padėjęs sujungti telefoninius skambučius. Dažniausiai šį darbą dirbdavo moterys (13 ir 14 pav.).13 ir 14 pav. Telefono operatoriai (-ės) sujungia telefoninius skambučius.


Šaltinis:
http://www.sfgate.com

 Mirusiųjų kūnų grobstytojai („prikėlėjai“, angl. resurrectionists)


Žinoma, tai ne profesija, bet nelegalus užsiėmimas, kurį atlikdavo slapta samdomi žmonės, pristatydavę mirusiųjų kūnus į kai kurių medicinos mokyklų morgus, kad studentai bei medicinos tyrinėtojai galėtų atlikti įvairius bandymus (15 pav.). 15 pav. Mirusiųjų kūnų grobstytojai atlieka savo nelegalų darbą.

Šaltinis: http://www.sfgate.com