21 užduotis
Karjeros informacijos sritys

Atlikdami šią užduotį, Jūs patobulinsite savo gebėjimus ieškoti karjeros informacijos ir ją tvarkyti.

Pagalvokite, kokios konkrečiai informacijos Jums prireiks, svarstant karjeros galimybes (pavyzdžiui, reikės sužinoti, kokios profesijos yra paklausios ir perspektyvios, kur galima įgyti norimą profesiją, kaip tai padaryti, kokie reikalavimai, stojant į vieną ar kitą studijų programą, ir t. t.). Paskirstykite šią informaciją į tris sritis: apie profesijas, apie studijas ir apie įsidarbinimą.

Informacija apie profesijas:

Neatsakyta į privalomą klausimą

Informacija apie studijas:

Neatsakyta į privalomą klausimą

Informacija apie įsidarbinimą:

Neatsakyta į privalomą klausimą

Kuri informacija šiuo metu Jums yra aktualiausia?

Neatsakyta į privalomą klausimą

Kuri informacija greičiausiai kinta?

Neatsakyta į privalomą klausimą

Kuri karjeros informacijos sritis Jums yra mažiausiai pažįstama?

Neatsakyta į privalomą klausimą

Informacijos paieška gali būti įvairių tipų: paaiškinamoji, paprasta, konkreti, naujausios literatūros paieška ir paieška internete. Kuo gi jos skiriasi?

Paaiškinamoji paieška atliekama, dar neturint susiformuluoto konkretaus tikslo. Ji padeda susigaudyti, kas vyksta Jus dominančioje srityje ir ko konkrečiai reikia ieškoti. Pavyzdžiui, kol nesate apsisprendę, kokią veiklos sritį rinktis, domitės pačiomis įvairiausiomis profesijomis, susidarote bendrą vaizdą apie profesijų pasaulį. Konkreti paieška vykdoma tada, kai jau tiksliai žinoma, kokios srities informacijos reikia. Pavyzdžiui, jei žinote, kad Jus domina vadybos studijų programos, lengvai rasite išsamios informacijos apie jas. Kad paieška būtų sėkminga, labai svarbu aiškiai ir tiksliai parinkti raktinius žodžius. Atliekant paprastą paiešką, reikšminių žodžių ieškoma visame dokumente arba bibliografiniame įraše (jei ieškoma bibliotekos kataloge). Tada gaunama daug paieškos rezultatų, kuriuos reikia peržvelgti. Kintančiame pasaulyje svarbi naujausios literatūros paieška. Šiuo atveju svarbu peržiūrėti bibliotekos naujienas, sisteminius katalogus, rodykles ir vadovus, kurie padės surasti naujausios literatūros nagrinėjama tema. Paieška internete ypatinga tuo, kad Jūs taikote internete esančius informacijos šaltinių paieškos įrankius (pavyzdžiui, "Google" paieškos sistemą ir pan.).

Vienas iš efektyviausių būdų gauti patikimos karjeros informacijos yra informacinis interviu. Tai pokalbis su žmogumi, kuris dirba Jus dominantį darbą, studijuoja Jus dominančiame universitete ar pagal Jums įdomią studijų programą, įgyvendina Jus žavinčią verslo idėją ir t. t. Informacinio interviu metu, be oficialiai skelbiamos ir visiems prieinamos informacijos, galite gauti papildomų žinių, nuomonių bei pastebėjimų, svarbių priimant karjeros sprendimus bei įgyvendinant karjeros planą. Pavyzdžiui, jei ketinate studijuoti ekologiją Kembridžo universitete, susisiekite su kuo daugiau šiame universitete ekologiją studijuojančių žmonių (geriausia – žemiečių) ir paprašykite jų pasidalyti savo patirtimi stojant į šį universitetą, adaptuojantis prie naujos kultūrinės aplinkos ir t. t.

Informacinis interviu gali būti tiesioginis, susitikus akis į akį, ir netiesioginis, pasitelkiant komunikacines technologijas: telefoną, elektroninį paštą, socialinių tinklalapių galimybes, "Skype'ą" ir pan. Svarbu šiam pokalbiui tinkamai pasirengti ir laikytis etiketo:

  • prieš kreipiantis į būsimą pašnekovą dėl interviu, reikia susipažinti su viešai prieinama informacija, kad interviu laikas nebūtų gaištamas elementariems dalykams atskleisti;
  • su pašnekovu būtina iš anksto suderinti interviu laiką ir, jei reikia, jį koreguoti pagal pašnekovo norą;
  • pašnekovas gali būti Jūsų ar Jūsų draugų pažįstamas arba žmogus, apie kurį sužinojote, ieškodamas karjeros informacijos. Pastaruoju atveju reikia užmegzti su juo kontaktą: elektroniniu paštu arba kitomis priemonėmis prisistatyti, paaiškinti, koks klausimas Jus domina, kodėl būtent iš jo norėtumėte gauti informacijos;
  • kad pokalbis būtų efektyvesnis, verta užsirašyti rūpimus klausimus, susidaryti preliminarų interviu planą. Be abejo, kalbantis kils naujų klausimų, tačiau planas padės „nepamesti“ svarbiausių aspektų;
  • interviu žodžiu naudinga įrašyti, tačiau visada būtina atsiklausti pašnekovo, ar galima naudoti diktofoną.